Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nacistické hrůzy - Malá pevnost Terezín

21. 6. 2007

Protože jsme dnes 21.6.2007 s Naší třídou 7.A (více o ní v rubrice Naše třída) navštívili Malou pevnost Terezín,nejznámější a nejhrozivější koncentrační tábor v České republice,rozhodl jsem se založit o ní zde rubriku a přidat také nějaké fotky.

Nacistické hrůzy - Malá pevnost Terezín

"Kdykoliv jsem čítával popisy německých koncentračních táborů, po každé se mi zdálo, že spisovatelé upřílišňují. Nepokládal jsem ani za možné, že by vzdělaný člověk byl schopen takových krutostí. Teprve v Terezíně jsem se přesvědčil o jejich pravdomluvnosti." - Dr. Josef Miklík

Koncentrační tábor Malá pevnost v Terezíně
Město Terezín bylo založeno Josefem II. v říjnu 1780 a nazváno podle jeho matky Marie Terezie. Skládá se ze dvou částí - z vlastního města, které bylo pevností do roku 1882 a z Malé pevnosti vzdálené asi 10 minut. Již v roce 1939 byla Němci změněna na policejní vězení. Posádka malé pevnosti se skládala z velitelů a strážců. Velitelů bývalo asi 12 spravovali jednotlivá oddělení a vesměs byli členy SD (Sicherheitsdienst). Strážců - nejdříve členů SS, bylo cca 100. Malá pevnost byla původně určena pro 1500 vězňů, ale bylo v ní i 6000. V Terezíně nebyli jen Češi, ale i ruští, angličtí a francouzští zajatci, i norští vlastenci, Rumuni, italští dělníci a Židé, kteří byli posláni do Malé pevnosti na popravu.

Tato stránka budiž připomenutím, že válka (a 2. světová zvláště) není jen lesk zbraní, krása nažehlených uniforem a nehynoucí sláva, ale hlavně nejhlubší lidské utrpení, zvláště ve spojení s nacismem. Doufám, že tato stránka otevře oči i popiračům Holocaustu a nacistickým sympatizantům, zavítají-li.

Nikdy nezapomeňme na 24000 umučených v Terezíně a další miliony umučených v jiných koncentračních táborech, zabitých civilistů a padlých vojáků. Následující fotografie jsou z knihy Dr. Josefa Miklíka - Vzpomínky z Terezína (vydáno v roce 1945).

Obrazek

                                                        4.dvůr se stráží

Obrazek

                                                Hromadné hroby

Obrazek

                                 Celkový pohled na Terezínské popraviště

Obrazek

                                          Hromady mrtvol pokrývaly půdu

Obrazek

                                      Jedna z četných obětí hladu

Dr. Josef Konstantin Miklík C. Ss. R. (21.3.1886 - 9.11.1947) - vystudoval teologii na UK a poté na Papežském biblickém ústavu v Římě. Byl členem řádu redemptorisů a profesorem biblické exegeze na řádovém učilišti v Obořišti u Dobříše. V říjnu 1944 byl zatčen Gestapem a po krátkém pobytu ve věznici na Pankráci odvezen do Malé pevnosti v Terezíně, kterou opustil spolu s ostatními vězni 5. května 1945.

A teď ještě Moje fotky (nejsou pořízené z výletu):

Obrazek

                                        Místnost kde strážní vyslíchaly vězně

Obrazek

Fotka z malinkého okénka v 10-ti kilometrové uzounké uličce pod pevností

Obrazek

                          Jediná kamna v místnosti pro 400 až 600 věznů

Obrazek

                                                 Foto z budovy "Samotek"

Obrazek

                                    Národní Židovský hřbitov v Terezíně

Obrazek

Obrazek

Obrazek

                       Poslední 3 fotografie hradeb kolem Malé pevnosti 

Obrazek

                                                Vstupní brána

Obrazek

                                                    "Samotka"

Obrazek

                                               Světnice chorých

Obrazek

                                           Místnost pro pár set vězňů

Obrazek

                                                  Brána na dvůr číslo 2

Obrazek

                                                         Blok A

Obrazek

                        ARBEIT MACHT FREI - PRÁCE OSVOBOZUJE

Obrazek

                                         Dvůr se "samotkami"

Obrazek

    Sprchy se studenou vodou,jedna sprcha připadala asi 4 vězňům,na osprchování měli 3,maximálně 5 minut.

Obrazek

                                       Místnost pro cizinecké vězně

Obrazek

                     Židovská 5-ticípá hvězda na Národním hřbitově Židů

Obrazek

                      Kříž s ostnatým drátem před koncentračním táborem Malá pevnost

Obrazek

                                               Cedule u vstupu